Gradnja kuće na padini
Prednosti i mane gradnje kuće na padini
Nagnuti tereni mogu biti vrlo atraktivni i primamljivi za gradnju kuće. Gradnja kuće na padini može donijeti prednost u vidu prekrasnih pogleda, veće privatnosti i okruženja prirodom. Možete čak razmisliti o kući koja naizgled lebdi među krošnjama drveća, baš poput ekstravagantnih projekata u časopisima.
Gradnja kuće na padini je zanimljiva i predstavlja izazov kako stopiti kuću s padajućim terenom. Česti je odgovor da se dobije efekt kuće koja naizgled lebdi, uzdižući se iznad vegetacije kako bi se dobio pogled. Zamislite velike ostakljene prostore u kući koji imaju izlaze na terase koje ih okružuju. Zamislite boravljenje u kući koja okolinu privlači ravno u srce vašeg doma.
Ako je mjesto jednostavno prestrmo, projektiranje terasaste kuće također je prekrasan način da ukrotite padinu. I omogućuje vam jaču vezu s vrtom. Kuću možete projektirati na više dijelova koji se nalaze na različitim razinama na terenu. Ovo otvara mogućnost stvaranja podijeljenih etaža s kratkim nizovima stepenica koje povezuju različita područja ili dramatičnih prostora na više razina. Kao rezultat toga, dizajn krajolika postaje zanimljiv i možete stvoriti jedinstvene vrtove i bazene.
Kalkulacija troška
Postoji beskrajno mnogo načina za kreiranje fantastičnog dizajna na bilo kojem terenu. Glavno je imati na umu da što je teren strmiji, to je veća cijena izgradnje.
Klijenti nam često dolaze uzbuđeni jer su upravo kupili prekrasno zemljište s iznimnim pogledom na more i bez susjeda. I platili su ono što su mislili da je vrlo razumna cijena. Nažalost, ne postoji nešto poput besplatnog ručka. Susjeda nema, vjerojatno jer nitko ne želi kupiti te parcele. To je zato što dolaze s mnogim komplikacijama. Iako se ove komplikacije obično mogu riješiti, one imaju svoju cijenu. A ovaj trošak povećava troškove izgradnje. Na kraju će se strma parcela pokazati skupljom od ravnije s višom prodajnom cijenom.
Problemi građenja kuće na nagibu
Pristupačnost
Jedno od glavnih pitanja kod gradnje kuće na padini je kako osmisliti dobar pristup parceli. Izvođač treba dostaviti materijale na gradilište, a radnici ih trebaju prevesti na pravo mjesto. Kad postoji samo jedan pristupni put, osmislit će improvizirane stepenice i skele. Iako to rješava problem, poskupljuje gradnju.
Instalacije
Razlike u razini obično znače da su potrebne crpke i ovisno o tome odakle voda/struja/otpad ide i dolazi, to može biti skupo. U nekim slučajevima parcele su također jeftine jer nisu povezane s komunalnim priključcima. To znači da će biti dodatnih troškova za ugradnju sabirnih spremnika i septičkih jama.
Skupi temelji
Na ravnim parcelama, temelji će biti postavljeni na približno istoj razini za cijelu kuću. Kao rezultat toga, podne temeljne ploče će također biti na približno istoj razini. Zbog toga je potrebno relativno malo iskopa za temelje. Na strmim padinama, s druge strane, postoje dvije mogućnosti: gradnja na stupovima ili iskop za korištenje opcije gdje je potrebno izravnati teren, pa šalovati potporne zidove na potrebnu visinu pa onda prostor unutar njih ispuniti, Ili još skuplja varijanta, dobiveni prostor ne ispunjavati nego ga pretvoriti u neki korisni prostor, a njegova funkcija bi bila sukladno njegovoj dobivenoj visini. Koja opcija ima više smisla ovisi o samoj cijeni iskopa i mogućnostima i željama investitora.
U svakom slučaju potrebno je izvršiti detaljno snimanje terena. Korištenje perforacija na različitim mjestima na terenu omogućuje utvrđivanje točnog sastava i razine čvrstog, kompaktnog tla. Ako ima puno kamenja, trošak iskopa bit će visok i gradnja na stupovima ima smisla. Ako je tlo napravljeno od mekšeg kamena, možda će biti moguće samo iskopati potrebne gabarite te onda izravnati teren.
Gradnja na stupovima
Ako je geotehnička studija pokazala da je tlo napravljeno od tvrde stijene, gradnja na stupovima može biti očito rješenje. Iskopavanje kamena je preskupo pa je ovo obično jeftinija opcija od ove dvije. Nažalost, zbog toga ljudi često misle da je kuća na stupovima jeftino rješenja. Ovo je pogrešno mišljenje. Da, ako je tlo tvrda stijena, gradnja na stupovima može biti jeftinija od opcije lomljenja i nasipanja. Ali to je ipak skuplje od gradnje na ravnom terenu.
Druga opcija gradnje na padini je stvaranje ravnih površina na terenu za gradnju. Time se dobiva terasasta kuća raspoređena po kosini. Za stvaranje ovih razina potrebno je iskopati velike površine terena i/ili ispuniti dijelove. Bit će potrebni potporni zidovi. Ovaj proces je obično skup jer ima puno iskopa i prilagođavanja terena. Ako se teren sastoji od tvrdih stijena, to može biti troškovno skupo rješenje.
Gradnja kuće na padini: Lokalni propisi
Nešto što je vrlo važno napomenuti je da neke općine u Hrvatskoj imaju vlastiti skup pravila. Ponekad lokalni propisi nalažu da kuća ne može biti na stupovima i mora biti terasasta. Ova pravila mogu biti toliko stroga koliko i inzistiranje na točnom položaju unutarnje razine poda prizemlja. Nažalost, takva pravila mogu rezultirati iskopavanjem. Ograničenja visine su drugi problem. Postoje općine koje inzistiraju na tome da visina ne smije biti veća od neke metraže na jednom mjestu uz padinu.
Ako je nagib veći od 30%, propisi postaju još restriktivniji. U mnogim slučajevima postoje dodatna ograničenja u pogledu dopuštenog tlocrtnog otiska i građevinske površine kada se gradi na padini. Ako je nagib veći od 40%, gradnja uopće neće biti moguća. Stoga lokalne propise treba detaljno analizirati kako bi se razumjelo što je moguće graditi.
Sljedeći koraci
Imate parcelu na padini i želite znati što se na njoj može graditi? U Avantgardu Homesu nudimo vam opciju detaljne studije izvodljivosti. To uključuje posjet parceli, rigoroznu analizu propisa, sastanak i upoznavanje s regulatornim pitanjima koja utječu na vaš projekt, razvoj prvog potencijalnog koncepta za volumen i raspored, konceptualnu raščlambu budžeta i pregled drugih troškova uključenih u izgradnju , preliminarni vremenski okvir za projektiranje i izgradnju i druge bitne stvari koje će vam pomoći da shvatite možete li i kako graditi na svom mjestu.